ODTÜ TEKNOKENT

YFYİ 2015’in kazananları belli oldu

ODTÜ ve ODTÜ TEKNOKENT tarafından Elginkan Vakfı’nın desteği ile DEPARK ve Koç Üniversites...

Tarih 07.12.2015

11. yılını geride bırakan ve bu yıl da yoğun katılımın olduğu Yeni Fikirler Yeni İşler (YFYİ) ödülleri gerçekleştirilen tören ile sahiplerini buldu. ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen ve yatırımcıların, yöneticilerin, akademisyenlerin, girişimcilerin ve şirket sahiplerinin yer aldığı törende, finale kalan girişimciler ilk kez iş fikirlerini kamuoyu karşısında sundu ve jüri değerlendirmesinin yanı sıra bu yıl ilk kez internet üzerinden halk oylaması gerçekleştirildi.

2005 yılında 195 girişimciyle çıktığı yola, bu yıl 11. yılında 1.243 girişimci başvurusuyla devam eden YFYİ, 1353 iş finale kalmak için mücadele etti. Birbirinden değerli girişimcileri ve iş fikirlerini destekleyen YFYİ bu yıl ilk kez iki ana kategoride projeleri değerlendirirken, YFYİ Idea’da 43 ekip, YFYİ Pro’da 19 ekip kuluçka dönemine kalarak yoğun eğitim ve mentorluk döneminden yararlandı. Son derece verimli ve yoğun geçen kuluçka döneminin ardından, 5 Aralık’ta gerçekleştirilen finalde YFYİ Idea’da 10 ekip, YFYİ Pro’da 12 ekip Bilişim, Dayanıklı Malzeme ve Tüketici Elektroniği, Enerji ve Sağlık Kategorilerinde finale kaldı.

YFYİ Idea kapsamında büyük ödül Elginkan Vakfı tarafından “Şekerini Bil” projesi ile Biyoçip ekibinin oldu.

IDEA - Elginkan Büyük Ödülü 100.000 TL ve ABD Kampı Özel Ödülü : Biyoçip

IDEA - ISSD ABD Kampı Özel Ödülü 25.000 TL: Kovan

IDEA - OSTİM ABD Kampı Özel Ödülü 25.000 TL: The Light 

YFYİ Pro’da ise Intel, Arçelik ve YEDAŞ sponsorluğunda kategori büyük ödülleri ve ABD Kampı ödülleri kazanan ekipler ve projeleri şöyle sıralandı;

PRO Kategorisi Sağlık bölümünde 25.000TL Amerika Kampı TEB özel ödülü BTech,

PRO Gelişim Kategorisi  İntel 25.000TL Amerika Kampı Özel Ödülü Scirobot,

PRO Bilişim Kategorisi 25.000 TL Amerika Kampı İntel Özel Ödülü ise Scirobot,

PRO Kategorisi Dayanıklı Malzeme ve Tüketici Elektroniği bölümünde 25.000 TL Amerika Kampı Arçelik Özel Ödülü Machina,

PRO Kategorisi Enerji bölümünde 25.000 TL Amerika Kampı YEDAŞ özel ödülü Hidrotürbin takımının oldu.

PRO Kategorisi Bulut Bilişim 120.000 $ değerinde Bluemix kullanım hakkı ise IBM özel ödülü Engelsiz İnovasyon  ve Rocketscience’a geldi.

PRO Kategorisi Bulut Bilişim 120.000 $ değerinde iki Azure kullanım hakkı Microsoft Özel Ödülü Footballpreneurs ve Scirobot'ın oldu.

ISSD Özel Ödülü Amerika Kampı ise Kovan ekibine taktim edildi. 

Halk Oylaması Sonuçları:

1.’lik Ödülü 5.000 TL : Engelsiz İnovasyon Takımı

2.’lik Ödülü 2.500 TL : The Light

3.’lük Ödülü 2.500 TL : Footballpreneurs 

Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da nakit para ödüllerinin yanı sıra, kazanan girişimciler ODTÜ TEKNOKENT San Francisco T-Jump Hızlandırma Merkezinde gerçekleşecek ABD Kampı’na katılacaklar. YFYİ Pro ile ayrıca, uluslararası başarı yakalayacak şirketler geliştirilmesi amaçlanıyor.

YFYİ Finali’nde ayrıca, kitabı “Yalın Girişimci” ile 2013 yılında NewYork Times’ın en çok satanlar listesinde zirveye kadar çıkan Brant Cooper da konuşmacı olarak yer aldı ve finalistler ve izleyicilere, girişimcilere başarılı birer şirket kurmanın ve yenilikçi yaklaşımla teknolojiyi ve trendleri her daim takip edebilmenin püf noktalarını anlattı.  

Kendisini start up’ların kurulmasına ve organizasyonların inovasyon yaratmasına yardımcı olan yazar, konuşmacı ve mentor olarak tanımlayan, Moves the Needle şirketiyle Silikon Vadisi’ndeki yeni girişimlere başarılı olmanın yolunu açan Brant Cooper’ın “Yalın Girişimci” adlı kitabı bu yıl Türkçeye çevrilerek yayınlandı.

Yeni Fikirler Yeni İşler hakkında:

Genç nesillere girişimciliği ve inovasyonu aşılamayı hedefleyen Yeni Fikirler Yeni İşler, 11 yıldır ODTÜ TEKNOKENT tarafından Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin “İş bulan değil, iş kuran mezun” yaklaşımı benimsenerek organize edilmektedir. Bu yarışma, yenilikçi ve teknoloji tabanlı iş fikri olan öğrencilerin fikirlerini hayata geçirmeleri için uygun ortamı sağlamakta ve onlara başarılı iş insanları olmaları yolunda destek verirken, genç teknoloji şirketlerinin de “ölüm vadisi” sürecini atlatmalarına yardımcı olarak başarılı ve dünyaya açılan şirketler oluşturmayı hedeflemektedir. 2005 yılından beri her yıl düzenlenmekte olan YFYİ kapsamında, bugüne kadar 50’den fazla yeni şirket kuruldu ve bu şirketlerde istihdam edilen kişi sayısı ise 200’ün üzerine ulaştı. 

info@odtuteknokent.com.tr İhsan Doğramacı Blv. Üniversiteler Mah. İkizler Binası, ODTÜ TEKNOKENT 06800 Çankaya/Ankara