ODTÜ TEKNOKENT

Girişimcilik

YFYİ, ATOM, Kuluçka Programları, Growth Circuit

Web Sitesine Git

Yeni Fikirler Yeni İşler (YFYİ), ODTÜ TEKNOKENT tarafından 2005 yılından bu yana düzenlenen Türkiye’nin ilk ve en büyük teknoloji tabanlı girişimcilik programıdır. Temel amacı başta üniversite öğrencileri olmak üzere, gençleri girişimciliğe özendirerek ülke çapında girişimciliği teşvik etmek ve girişimcilik kültürünü yeni nesle benimsetmektir.

ODTÜ ile ODTÜ TEKNOKENT işbirliğinde gerçekleştirilen “Yeni Fikirler Yeni İşler” hızlandırma programı, yenilikçi ve teknoloji tabanlı iş fikri olan öğrencilerin ve yeni mezunların fikirlerini hayata geçirmeleri için uygun ortamı sağlamakta ve onlara başarılı iş adamları olmaları yolunda destek vermektedir.

Program sonunda başarılı bulunan girişimciler, girişim sermayesi desteğinin yanı sıra, ODTÜ TEKNOKENT’te ücretsiz ofis alanına sahip olmakta ve ihtiyaç duydukları her konuda eğitim ve danışmanlık hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanmaktadırlar. Bu program ile hedeflenen, teknoloji tabanlı fikirlerin hayata geçmesi için bir girişimcinin gereksinim duyacağı imkanların sağlanması ve yüksek katma değerli teknoloji şirketlerinin ortaya çıkmasıdır. Bu nedenle, programın başarısını da, ortaya çıkan başarılı şirket sayısı ve şirketlerin geldiği nokta belirlemektedir.

YFYİ’nin diğer benzer yarışmalardan en büyük farkı verdiği maddi ödüllerin yanı sıra, girişimci adaylarına sunduğu zengin eğitim, danışmanlık ve mentorluk destekleridir. 100’den fazla girişimci her yıl söz konusu mentorluk ve eğitim desteklerinden faydalanarak iş fikirlerini daha gerçekçi ve piyasaya uygun hale getirebilmekte ve kendilerini, iş fikirlerini daha doğru ifade edebilmektedir. YFYİ’nin düzenlendiği dönemler içerisinde alınan başvuruların katlanarak artmaya devam etmesi, her geçen gün daha fazla girişimci adayına ulaşıldığının ve girişimciliğe olan ilginin arttığının göstergesidir. 

Düzenlendiği 15 yıl içerisinde 250'den fazla şirketin kurulmasını ve 1000'den fazla kişinin istihdam edilmesini sağlayan YFYİ, istihdam oluşturulmasının yanında, teknoloji geliştirilmesi ve girişimcilik kültürünün yaygınlaşmasını da sağlayarak hem kısa vadede hem de uzun vadede fayda sağlamaktadır.

Ayrıntılı bilgi için www.yfyi.com sayfasını ziyaret ediniz.

 

Web Sitesine Git

ODTÜ TEKNOKENT’in üniversite öğrencileri arasında girişimciliği teşvik etmek amacıyla kurduğu ve “ATOM” (Animasyon Teknolojileri ve Oyun Geliştirme Merkezi) adıyla girişimci öğrencilerin oyun yazılımı alanındaki fikirlerini ve projelerini geliştirebilecekleri ve kendi şirketlerini kurma imkanı buldukları ön kuluçka merkezi ise Mayıs 2008’de hizmete girmiştir. Bu yapı, dijital oyun ve animasyon üzerine yaratıcı fikir ve projelerin deneyim ve finansman eksiklikleri yüzünden ticari hayata başlayamadan kaybolmalarını engellemek amacıyla oluşturulmuştur. Oyun yazılımı alanında becerisi olan öğrencilere, 600 m2’lik açık ofis alanı ve toplantı salonlarından oluşan mekanda, oyun, animasyon ve simülasyon geliştirmek için ihtiyaç duyacakları altyapı, üstyapı olanakları, eğitimler ve şirketlerle ortak proje geliştirme imkanı sağlanmaktadır. Sonuçta ulaşılmak istenen hedef ise, Türkiye’de bu konuda üniversite-sanayi işbirliği içerisinde yeni şirketlerin kurdurulduğu, insan kaynağının yetiştirildiği bir ekosistem yaratabilmektir.

ATOM kapsamında elemeyi geçen gruplara bir yıl süre ile üç aşamalı destek sunulmaktadır. Şirketleşme aşamasına kadar ücretsiz ofis alanlarında desteklenen girişimciler, sektörü tanırken ürünlerini piyasanın zor koşullarından korunmakta, yatırımcı ve tüketicilerin isteklerini analiz etme ve taleplerine göre ürün veya hizmetlerini güncelleme fırsatı bulmaktadır. Türkiye’deki ilk ön-kuluçka merkezi olan ATOM kapsamında, desteklenen 150'den fazla gruptan 30'u şirketleşmiştir. Merkez, 1600’den fazla geliştirici ve genç girişimciye hizmet vermiş, bu girişimci ve gruplar tarafından bugüne kadar farklı ölçeklerde 800'ün üzerinde oyun geliştirilerek toplamda 30 milyonun üzerinde oyunsevere ulaşmıştır.

Ayrıntılı bilgi için www.atom.org.tr sayfasını ziyaret ediniz.

BİGG - TÜBİTAK 1512 Teknogirişim Sermaye Destek Programı 

ODTÜ TEKNOKENT TÜBİTAK 1512 Teknogirişim Sermaye Desteği Programı 1.Aşama Uygulayıcı Kuruluşu'dur. Program kapsamında girişimci adaylarına eğitimler ve mentorlukların yanı sıra tecrübe paylaşımı fırsatı da sunulmakta faaliyet göstermek istedikleri sektörlerdeki ODTÜ TEKNOKENT firmalarının üst düzey yetkilileri ve/veya ilgili Ar-Ge uzmanları ile görüşmeleri, sektörü yakından tanımaları ve potansiyel iş birliği fırsatlarını yaratmaları desteklenmektedir.

ODTÜ TEKNOKENT bünyesinde TÜBİTAK 1512 Teknogirişim Sermaye Destek Programı ile yeni hayat bulan şirketlere destek sağlanarak kuluçka evresindeki bu şirketlere uygun eğitimin, mentorluğun, danışmanlığın ve finansal desteğin sunulduğu kuluçka merkezlerinde, şirketlerin fiziksel alan, ofis ve altyapı ihtiyaçları karşılanmaktadır.

Programla ilgili detaylı bilgi için bigg.odtuteknokent.com.tr adresini ziyaret ediniz. 

info@odtuteknokent.com.tr İhsan Doğramacı Blv. Üniversiteler Mah. İkizler Binası, ODTÜ TEKNOKENT 06800 Çankaya/Ankara