ODTÜ TEKNOKENT

YFYİ Demo Day Sahnesi Geleceğe İz Bırakacak Projelere Sahne Oldu

ODTÜ ve ODTÜ TEKNOKENT tarafından 16’ıncısı düzenlenen Türkiye’nin en başarılı hızlandırma...

Tarih 07.04.2021

ODTÜ ve ODTÜ TEKNOKENT tarafından 16'ncısı düzenlenen Yeni Fikirler Yeni İşler (YFYİ) Hızlandırma Programı'nın finalinde teknoloji odaklı 19 girişim, bir dizi destekten yararlanmaya hak kazandı.

YFYİ'ye bu yıl 40 girişimci ekip kabul edildi ve program kapsamında girişimcilere 10 hafta eğitim ve mentorluk hizmeti sunuldu.

Buna göre 27 girişimci ekip programı tamamladı, 19 girişimci ekip ise finalde sahneye çıkıp projelerini tanıtmaya hak kazandı.

ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen ve Youtube'dan canlı yayınlanan final etkinliğinde, 19 girişimci ekip, kendilerine verilen süre içerisinde projelerini anlattı. Başarılı girişimciler hem ODTÜ TEKNOKENT hem de iş ortakları tarafından sağlanan çeşitli desteklere erişme fırsatı yakaladı.

Yapılan değerlendirmeler sonrasında YFYİ'nin 16 yıldır ana sponsorluğunu üstlenen Elginkan Vakfı tarafından verilen "Elginkan Vakfı Büyük Ödülü"nü diyabete bağlı göz hastalıklarının erken teşhisi için yapay zeka çözümleri üretilmesini sağlayan yazılım tasarımıyla Vivente ve "Elginkan Vakfı Uluslararası Program Ödülü" ise sanal gerçeklik teknolojisi ile göz sağlığı hizmetlerini bir araya getiren dijital sağlık girişimi tasarımıyla "Oculera" ekiplerine verildi.

"ODTÜ TEKNOKENT Uluslararasılaşma Ödülü": Bionova, Porion, Sweephy ve HETES ekipleri hak kazandı.

"Onedio Reklam Desteği Özel Ödülü": Case Future, Favor, Magfi ve WeeKiddo,

Koç Sistem Özel Ödülü: Sweephy

OSTİM Ödülü: İyiMakina ve

TEB Ödülü: Optio ekiplerine verildi.

Uluslararasılaşma Ödülü alan girişimcilerin yurt dışındaki hızlandırıcı programlarına katılmalarına maddi destek verilecek

ODTÜ TEKNOKENT Genel Müdürü Serdar Alemdar, etkinlikte yaptığı konuşmada, ODTÜ TEKNOKENT'in 2001'den beri Türkiye'de girişimciliğin gelişmesi noktasında ön kuluçka, kuluçka, iş geliştirme, yatırım ve hızlandırma programları ile girişimciliği desteklediğini belirtti.

Bu programların en köklülerinden biri olan YFYİ'nin 2005'ten beri Türkiye'de 2 binin üzerinde kişinin istihdam aldığı 250'den fazla şirketin kurulmasına destek olduğunu bildiren Alemdar, "ODTÜ TEKNOKENT olarak girişimcilerin büyümelerini desteklemek anlamında Girişim Sermayesi Yatırım Fonu kurulması konusunda girişimlerimizi başlatmış bulunuyoruz." diye konuştu.

Alemdar, projelerini tanıtan 19 girişimci ekibin ODTÜ TEKNOKENT'in bir parçası olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

"ODTÜ TEKNOKENT olarak 4 girişimcimizi 'Uluslararasılaşma Ödülü' ile ödüllendirdik. Uluslararasılaşma Ödülü alan girişimcilerimizin, belirleyecekleri yurt dışındaki hızlandırıcı programlarına katılmalarına maddi olarak destek olacağımız gibi bu programlarda başarılı olmaları için mentorluk ve eğitim anlamında da destek olacağız."

Etkinlikte, "Sağlığı Tasarlayanlar", "Yenilik Yaratanlar" ve "İş Dünyasına Yön Verenler" panelleri düzenlendi. (AA)

 

info@odtuteknokent.com.tr İhsan Doğramacı Blv. Üniversiteler Mah. İkizler Binası, ODTÜ TEKNOKENT 06800 Çankaya/Ankara